Oh oh! Awesome! {$ msg.text $} ({$ msg.count $})

Open application / Avoin hakemus

  • Applications are considered on a rolling basis
  • Vantaa
  • Vantaa

If you did not find anything suitable from our open positions, you can send an open application. Simply upload your CV or share your LinkedIn profile and tell us a bit about yourself and what interests you via the link.

Are you wondering what types of positions are available at Murata in Finland?

Our main products are MEMS sensors, which we mainly supply to the automotive industry. We offer various specialist and engineer positions connected with the design, development and manufacture of MEMS sensors. Available positions for salaried employees are in the fields of product development, process development, process quality and various support operations for manufacturing. In addition to this, we also employ experts in finances, human resources, purchasing and logistics. The sales and marketing of our products are handled by sales units located outside of Finland, which is why we unfortunately do not offer sales or marketing positions in Finland.

In Finland, our operations are divided into Product Development, Business Planning and Development, and Production. Our R&D unit employs 200 experts, whose duties may be focused on MEMS or ASIC Design or Test System Development, for example. We have 200 experts in production support positions, such as Maintenance, and quality-related positions, such as Process Quality. In business and business support positions, we have 100 people working in business development, IT, human resources, finance, purchasing and logistics.

Our production unit employs 500 Processing Operators whose work tasks vary depending on the production area, but the work includes e.g. use of production equipment, data processing in the production system and product quality control. The production recruitment situation is now stable and we are not currently looking for new processing operators. To ensure the high quality of the products, production work takes place in cleanroom – you can get familiar with the cleanroom environment by watching the video: Murata Finland.

You can read stories about Murata and our employees on our blog.

We receive a great amount of open applications and therefore we recommend you to send an application directly to a specific open recruitment, which you find interesting. Unfortunately, we are unable to contact all applicants personally while we browse through open applications. We will keep you informed if we are taking into account your open application in a certain recruitment process.

Please read more about our operations and follow our newest open positions on LinkedIn and our career pages muratafinland.com.

Good luck with a search of new career opportunities!

Jos et löytänyt itsellesi sopivaa roolia avoimista työpaikoistamme, voit lähettää meille avoimen hakemuksen. Tämä onnistuu jättämällä CV:si tai jakamalla LinkedIn-profiilisi ja kertomalla itsestäsi sekä kiinnostuksen kohteistasi oheisen linkin kautta.

Pohditko, millaisia työtehtäviä Murata tarjoaa Suomessa?
Päätuotteenamme ovat MEMS-anturit, joita toimitamme pääasiassa autoteollisuuteen. Tarjoamme erilaisia asiantuntija- ja insinööritehtäviä, jotka liittyvät MEMS-antureiden suunnitteluun, kehitykseen ja valmistukseen.

Suomessa toimintamme jakautuu tuotekehitykseen, liiketoiminnan suunnitteluun ja kehitykseen sekä tuotantoon. R&D-organisaatiossamme työskentelee 200 asiantuntijaa, joiden työtehtävät voivat painottua esimerkiksi MEMS- tai ASIC-suunnitteluun, testijärjestelmien kehittämiseen tai prosessikehitykseen. Tuotannon tukitehtävissä puolestaan työskentelee 200 asiantuntijaa esimerkiksi huollossa sekä prosessi- ja tuotelaadun tehtävissä. Liiketoiminnassa ja sen tukitehtävissä työskentelee 100 henkilöä liiketoiminnan kehittämisen, IT:n, henkilöstöhallinnon, talouden, hankinnan ja logistiikan parissa. Myynnin osalta hyödynnämme Murata-konsernin globaalia myyntikanavaa, jolloin Suomen ulkopuolella sijaitsevat paikalliset myyntiyksiköt vastaavat tuotteidemme myynnistä ja markkinoinnista.

Tuotannossamme työskentelee 500 tuotantotyöntekijää, joiden työtehtävät vaihtelevat tuotantoalueesta riippuen, mutta työ sisältää mm. tuotantolaitteiden käyttöä, tietojenkäsittelyä tuotantojärjestelmässä ja tuotteiden laaduntarkastusta. Tuotannon rekrytointitilanne on nyt vakaa ja emme juuri tällä hetkellä etsi uusia osaajia. Tuotteiden korkean laadun varmistamiseksi tuotantotyö tapahtuu puhdastiloissa – voit tutustua puhdastilaympäristöön katsomalla videon:Murata Finland.

Voit lukea tarinoita Muratasta ja työntekijöistämme blogistamme.

Vastaanotamme suuren määrän avoimia hakemuksia ja siksi suosittelemme lähettämään hakemuksen suoraan tiettyyn avoimeen rekrytointiin, josta olet kiinnostunut. Valitettavasti emme pysty olemaan henkilökohtaisesti yhteydessä kaikkiin hakijoihin. Ilmoitamme sinulle, mikäli otamme avoimen hakemuksesi huomioon jossakin tietyssä rekrytointiprosessissa.

Voit lukea lisää toiminnastamme ja seurata meidän uusimpia avoimia työpaikkoja LinkedInissä ja urasivuillamme osoitteessa muratafinland.com.

Onnea uusien uramahdollisuuksien etsinnässä!

Work with great people

Manabu Tsukahara
Komennuksella Suomessa Team Leader -roolissa
"Murata on erinomainen työpaikka kehittyä ammatillisesti sekä kartuttaa tietotaitoa. Täällä työskennellessä oppii ymmärtämään erilaisia kulttuureja, mielipiteitä ja näkökulmia."
Henna Pietarinen
Senior Production Manager
"Tuotekehitysyksikkömme on täynnä osaavia ammattilaisia ja heidän kanssaan on mukava tehdä töitä. Täällä oppii myös itse joka päivä uusia asioita."
Hristo Brachkov
Senior Technology Expert
"Muratalla minulla on mahdollisuus hyödyntää intohimoani fysiikkaan ja teorian soveltamiseen käytännön työssä. Pidän myös siitä, että Murata aidosti edistää turvallisemman yhteiskunnan kehitystä."
Lotta Lappeteläinen
Processing Operator
"Jos mietin, että mikä on paras työssäni, niin kyllä se on työkaverit!"
"Our Product Development unit is full of highly talented professionals and I enjoy working with them. I learn something new every day."
Expatriation in Finland as Team Leader
"Murata is a good place for personal growth and developing skills and competencies. Here you’ll learn to understand different cultures, opinions and point of views."
"At Murata I have the chance to put into use my passion for physics and for implementing theory into practice. I also like that Murata is truly contributing to making our world safer."
"If you ask me what is the best thing in here, I’ll say the colleagues!"

About the company

Murata Electronics contributes to the advancement of society with innovative sensor technology that makes driving safer and improves quality of life. We are a global market leading manufacturer of accelerometers, inclinometers and gyro sensors which provide crucial reliability and accuracy in various applications such automotive industry, health technologies and in industrial uses. We are part of Murata which employs over 73 000 people globally with almost 1000 people working in our technology center in Vantaa.

Murata Electronics edistää yhteiskunnan kehitystä innovatiivisella anturiteknologialla, joka parantaa autojen turvallisuutta ja ihmisten elämänlaatua. Olemme maailman johtava kiihtyvyys-, kallistus- ja kulmanopeusantureiden valmistaja. Tuotteemme tarjoavat äärimmäistä luotettavuutta ja tarkkuutta käyttökohteissaan autoteollisuudessa, terveysteknologiassa ja erilaisissa teollisissa sovelluksissa. Kuulumme Murata-konserniin, joka työllistää maailmanlaajuisesti yli 73 000 ihmistä. Vantaalla sijaitsevassa teknologiakeskuksessamme työskentelee lähes 1000 ammattilaista.

Iina Malvalehto | Contact Person

I'm interested
Murata

Vantaa
Visit website