Åh nej! Toppen! {$ msg.text $} ({$ msg.count $})

MEKO:s centrallager i Strängnäs lagerhåller nära 90 000 olika artiklar på en lageryta om 32 000kvm. Lagret består av såväl högautomatiserade lagerytor i den moderna automationsanläggningen, klassiska lagerfunktioner och kontor.

MEKO:s centrallager har i uppgift att försörja de egna varumärkena samt e-handelskunder med produkter och leveranser – flera gånger per dag.

MEKO är den ledande aktören på den oberoende fordonsmarknaden i Sverige och servar cirka 1 miljon bilar årligen av landets 5 miljoner fordon. Med grossist- och verkstadsvarumärken som Mekonomen, MECA, MekoPartner, BilXtra, Speedy och AlltiBil omfattar nätverket 200 butiker och lokala lager, och 1 000 anslutna verkstäder. Över 1 500 dedikerade medarbetare driver MEKO:s framgång i Sverige.

Som ett av Sveriges största e-handelsföretag, där nära 80 procent av alla beställningarna sker digitalt, med leveranser som sker inom 1–2 timmar, är fokuset på tekniska lösningar och kundservice rekordhögt. För att säkerställa effektiva leveranser till butiker och verkstäder över hela landet, arbetar våra medarbetare dedikerat för att leverera en förstklassig service. Våra områden sträcker sig över såväl administrativa roller som lager, transport, butiks- och verkstadsmedarbetare.

Vi förenas alla av höga ambitioner och våra ledord: Mod, Omtanke och Handlingskraft har vi alltid med oss i vardagen.

MEKO Wholesale ABMEKO Wholesale AB

MODVi agerar genom att engagera och utmana oss själva – att vara goda förebilder och våga agera – att våga fatta beslut och prioritera

OMTANKEVi agerar genom att vara stöttande, ärliga och respektfulla med en öppen kommunikation – att se varje individs fulla potential – att dela idéer, erfarenheter och misstag

HANDLINGSKRAFTVi agerar genom att ta ett tydligt ägarskap och ansvar – att vara proaktiva – att vara drivande för att nå och leverera på våra mål

Lediga Jobb

Vi har riktigt bra förmåner

  • En arbetsplats där alla är välkomna

  • Företagshälsovård

  • BlueCall, en digital plattform för mental hälsa

  • Friskvårdsbidrag och rabatter på gym

  • Träningslokal (gym) på arbetsplatsen

  • Personalrabatt i butik

  • Tjänstepension och föräldralön

  • Kollektivavtalade försäkringar

  • Gemensamma personalaktiviteter

  • Kompetensutveckling för alla anställda

  • OKQ8 Företagskort för egen bil och förmånscykel

  • Rabatt på glasögon, avtal för bildskärmsglasögon

Några av våra medarbetare

Jörgen Ström
Chef produktionsutveckling
"Jobbar väldigt tätt med arbetsledarna över respektive arbetsområde för att se över och förbättra deras arbete för att ständigt driva verksamheten framåt."
Emma Lange
Medarbetare Centrallagersupport
"Några av våra viktigaste uppgifter är att bemöta och kommunicera med våra kunder via mejl och telefon, bland annat om saknat gods, returer, reklamationer och leveransbesked med mera."
MEKO Wholesale AB
Besök hemsida